Galvenā »  Jaunumi » Rīgā tika atzīmēta arhitekta Jāņa Alkšņa 150 gadu jubileja

Rīgā tika atzīmēta arhitekta Jāņa Alkšņa 150 gadu jubileja

17.09.2019

15. septembrī Rīgā, muzejā “Koka Rīga” un mājas pagalmā Tallinas ielā 86 tika atzīmēta izcilā latviešu arhitekta Jāņa Alkšņa 150. dzimšanas diena.

Muzeja “Koka Rīga” izstāžu zālē bija skatāmas aptuveni 70 Jāņa Alkšņa projektēto ēku fotogrāfijas, kuras izraudzījās izstādes padome arhitektūras doktora Jāņa Krastiņa vadībā.

Izstādes mērķis bija godināt meistaru, parādot Jāņa Alkšņa daiļrades daudzveidību, un izsekot Rīgas kultūras sakarībām no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

“Izstāde ir ne tikai stāsts par izcila cilvēka daiļradi, bet arī aicinājums rīkoties saudzēt mūsu kultūras mantojumu un, protams, domāt par Rīgas dzīvojamā fonda renovāciju. Te mēs piedāvājam savu piemēru renovēto ēku Tallinas ielā 86, kas tika uzcelta 1913. gadā pēc Jāņa Alkšņa projekta,” norāda Ļevs Golands, SIA Baltic Investment Group valdes loceklis, Jāņa Alkšņa jubilejas svētku organizētājs.

Pēc izstādes atklāšanas un lekcijas par Alkšņa darbiem, to nozīmību un ēkām, kas arvien veido Rīgas tēlu, uzstājās profesors Jānis Krastiņš – Latvijas arhitektūras pētnieks un grāmatas “Arhitekts Jānis Alksnis 1869-1939” autors.

Pēc lekcijas vēsturnieks un muzeja “Koka Rīga” direktors Vladimirs Eihenbaums novadīja ekskursiju mājas pagalmā, ko 1913. gadā uzcēlis Jānis Alksnis. Māja uz Krāsotāju un Tallinas ielas stūra atjaunota saskaņā ar prasībām, kas tiek piemērotas arhitektūras pieminekļiem. Ēkas fasādes daļā restaurēti arhitekta radītie bareljefi – Tallinas ielas pusē kompozīcija ar divām lauvām, bet Krāsotāju ielas pusē panno ar saulespuķēm. Pēc ekskursijas apmeklētājiem tika piedāvāts simbolisks furšets/cienasts.

Lai pievērstu uzmanību Jāņa Alkšņa darbiem, līdz nākamā gada februārim izstāde būs skatāma vairākos Rīgas kultūras objektos. Decembrī tiks atvērta Mencendorfa namā, bet Jāņa Alkšņa dzimšanas dienā – 7. decembrī notiks profesora Jāņa Krastiņa lekcija par Alkšņa dzīvi un darbību. J. Alkšņa arhitektūras darbu fotogrāfijas tiks izstādītas arī LU Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīgas domes otrā stāva foajē un Valmieras muzejā.

Jānis Alksnis, arhitekts

2019. gada 7. decembrī apritēs 150 gadi kopš arhitekta Jāņa Alkšņa dzimšanas dienas. Jānis Alksnis ir nozīmīga personība Latvijas kultūras vēsturē. Dzīves laikā arhitekts uzcēlis pieminekli pats sev tās ir vairāk nekā 130 dzīvojamās un sabiedriskās ēkas, kas līdz šai dienai izdaiļo Rīgu. Meistars tās radīja no 1901. līdz 1935. gadam. Lielākā daļa ēku arvien tiek ekspluatētas, taču daudzām no tām ir nepieciešama renovācija.

Savas radošās darbības sākuma posmā Jānis Alksnis lielu uzmanību veltīja koka arhitektūrai, bet vēlāk vēsturisko procesu iespaidā un saskaņā ar laika vēsmām, arvien lielāku vietu viņa darbos sāka ieņemt akmens ēku projekti.