Galvenā »  Jaunumi » Gudri pirkts mājoklis

Gudri pirkts mājoklis

22.06.2020

Nekustamais īpašums bieži tiek uzskatīts par investīciju objektu. Nereti ieguldījums tiek veikts, domājot vienīgi par nākotni. Lai gan kvalitatīvs komforta klases mājoklis ir divkāršs ieguvums – izdevīgs šodien un nākotnē, kad šāds mājoklis kļūs tikai dārgāks.

Uzņēmuma BIG pārdošanas direktore Tamāra Reine norāda, ka mūsdienās nav iemeslu sevi ierobežot un samierināties ar mazumiņu, bet ir vērts parūpēties par labāku un ērtāku dzīvi jau šodien. Ir laiks atteikties no iepriekšējo paaudžu pieredzē balstītā uzskata, ka viens mājoklis ir visam mūžam un “citu neviens nedos”. Šodien varam atļauties izvēlēties mitekli atbilstoši mūsu pašreizējām vajadzībām. Laiki, kad seši cilvēki saspiedās divistabu dzīvoklī, ir pagājuši. Nav arī jāturpina dzīvot piecistabu dzīvoklī, turpinot atmaksāt nekustamā īpašuma kredītu, kad bērni jau izauguši un pārcēlušies dzīvot atsevišķi. Nekustamā īpašuma tirgus šodien piedāvā bezmaksas nosacījumus un elastīgu pieeju: kamēr ģimene jauna un bērnu nav, var dzīvot 40 kvadrātmetru dzīvoklī; ģimenei ar bērniem pieejami plašāki mājokļi – ar 4 vai pat 5 istabām; kad bērni izauguši un dzīvo patstāvīgi, lielo dzīvokli var pārdot un pārcelties tuvāk dabai vai jūrai. Taču daudzi arvien ir pagātnes ķīlnieki.

Ņemot vērā elastīgo pieeju nekustamā īpašuma izvēlē, aktuāla ir mājokļu kvalitāte. “Kad tiek maksāts aizdevums par kvalitatīvu komforta klases mājokli, reizē tiek veidots uzkrājums. Pārdodot nekustamo īpašumu arī pēc 15-20 gadiem, būs iespējams atmaksāt aizdevumu un vēl iegūt kādu naudas summu nākamajam mājoklim – piemērotākam jaunajiem dzīves apstākļiem. Tipveida projektā šī shēma nedarbojas. Pēc 20 gadiem ekonomiskās klases mājokļi, visticamāk, nebūs tikpat pieprasīti un nemaksās tik, cik tagad,” stāsta Tamāra Raine.

Komforta klases mājokļi atšķiras ar būves kvalitāti, atrašanās vietu un visu, kas nepieciešams ērtai dzīvošanai – ceļu, veikalu, transporta infrastruktūras pieejamību. Dzīvojot komforta klases mājoklī, nav vajadzības katru dienu lietot automašīnu, jo māja atrodas vietā, kur nepieciešamie objekti ir pastaigas attālumā, un līdzās ir sabiedriskais transports. Var izvēlēties – tērēt naudu taksometram vai iekāpt elektriskajā vilcienā un ietaupīto naudu tērēt, piemēram, restorānā. “Komforta klase nozīmē, ka ikdienas uzdevumi ir mazāki, bet gandarījums par dzīvi lielāks,” piebilst Tamāra Raine.

Turpat Jūrmalā iespējams izvēlēties kvalitatīvu mājokli Dzintaros, kas nav ne luksusa klases apartaments pirmajā līnijā, ne tipveida dzīvoklis kūrorta nomalē. Tādam pirkumam ir priekšrocības arī ikdienā – no koncertiem var atgriezties kājām, katru dienu staigāt gar jūru, braukt ar divriteni, lidostā nokļūt bez sastrēgumiem un Rīgā ar vilcienu – daudz ātrāk un lētāk.

“Izvēloties nekustamo īpašumu, ir vērts iedvesmoties no zviedriem, kuri teic – neesam pietiekami bagāti, lai iegādātos lētas lietas. Izvēloties, kur un kā dzīvot, apdomājiet, vai maksāsiet par divām automašīnām vai vienu, dzīvosiet mājā ar augstu energoefektivitāti vai ne, vai no mājvietas varēsiet visur nokļūt kājām, vai arī būs vajadzīgs transports, visbeidzot – īrēsiet vai pirksiet kredītā. Izvērtējot dažādās iespējas, izrādās, ka ņemt aizdevumu ir izdevīgāk, un labs, augstākas klases mājoklis nākotnē būs ienesīgāks nekā ekonomiskās klases dzīvoklis pilsētas nomalē. Jau ietaupot naudu par ikmēneša maksājumiem, rēķiniem par apkuri, transportu un papildu automašīnas uzturēšanu, iespējams atmaksāt lielu daļu aizdevuma. Turklāt mainot dzīvesvietu, komforta klases mājokli labā vietā Rīgā vai Jūrmalā pārdot būs krietni vieglāk, un tā pārdošana nesīs peļņu, nevis zaudējumus,” norāda nekustamo īpašumu pārdošanas aģente.